Grammy Award 2019 winners Full List




Grammy Award 2019 winners Full List


Grammy Award winners 2019

RECORD OF THE YEAR

This Is America - Childish Gambino - WINNER

ALBUM OF THE YEAR

Golden Hour — Kacey Musgraves - WINNER

SONG OF THE YEAR

This Is America - Donald Glover and Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino) - WINNER

Best New Artist

Dua Lipa - WINNER

Pop Field

Best Pop Solo Performance

Joanne (Where Do You Think You're Goin'?) - Lady Gaga - WINNER


Best Pop Duo/Group Performance

Shallow - Lady Gaga and Bradley Cooper - WINNER

Best Traditional Pop Vocal Album

My Way - Willie Nelson - WINNER

Best Pop Vocal Album

Sweetener - Ariana Grande - WINNER

Best Dance Recording

Electricity - Silk City and Dua Lipa Feat. Diplo and Mark Ronson - WINNER

Best Dance/Electronic Album

Woman Worldwide - Justice - WINNER

Country Field

Best Country Solo Performance

Butterflies — Kacey Musgraves - WINNER

Best Country Duo/Group Performance:

Tequila - Dan + Shay - WINNER

Best Country Song

Space Cowboy - Luke Laird, Shane McAnally & Kacey Musgraves,songwriters (Kacey Musgraves) - WINNER

Best Country Album

Golden Hour - Kacey Musgraves - WINNER



ALTERNATIVE FIELD

Best Alternative Music Album

Colors - Beck - WINNER



R&B FIELD

Best R&B Performance

Best Part - H.E.R. Feat. Daniel Caesar - WINNER

Best Traditional R&B Performance

Bet Ain’t Worth The Hand - Leon Bridges - WINNER - TIE

How Deep Is Your Love - PJ Morton Featuring Yebba - WINNER - TIE

Best R&B Song

Boo’d Up - Larrance Dopson, Joelle James, Ella Mai & DijonMcFarlane, songwriters (Ella Mai) - WINNER

Best Urban Contemporary Album

Everything Is Love - The Carters - WINNER

Best R&B Album

H.E.R. - H.E.R. - WINNER

Contemporary Instrumental Field

Best Contemporary Instrumental Album

Steve Gadd Band — Steve Gadd Band - WINNER

Rock Field

Best Rock Performance

When Bad Does Good - Chris Cornell - WINNER

Best Metal Performance

Electric Messiah - High On Fire - WINNER

Best Rock Song

Masseduction - Jack Antonoff & Annie Clark, songwriters (St. Vincent) - WINNER

Best Rock Album

From The Fires - Greta Van Fleet - WINNER

Reggae Field

Best Reggae Album

44/876 - Sting & Shaggy - WINNER



Children's Field

Best Children’s Album

All The Sounds - Lucy Kalantari & The Jazz Cats - WINNER



Latin Field

Best Latin Pop Album

Sincera - Claudia Brant - WINNER

Best Latin Rock, Urban or Alternative Album

Aztlán - Zoé - WINNER

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)

¡México Por Siempre! - Luis Miguel - WINNER

Best Tropical Latin Album

Anniversary - Spanish Harlem Orchestra - WINNER


Comedy Field

Best Comedy Album

Equanimity & The Bird Revelation - Dave Chappelle - WINNER

Musical Theater Field

Best Musical Theater Album

The Band’s Visit - Etai Benson, Adam Kantor, Katrina Lenk & Ari’elStachel, principal soloists; Dean Sharenow & DavidYazbek, producers; David Yazbek, composer & lyricist(Original Broadway Cast) - WINNER

MUSIC VIDEO/FILM FIELD

Best Music Video

This Is America — Childish Gambino - WINNER

Best Music Film

Quincy — Quincy Jones

SURROUND SOUND FIELD

Best Immersive Audio Album

“Eye in The Sky – 35th Anniversary Edition” — Alan Parsons, surround mix engineer; Dave Donnelly, PJ Olsson & Alan Parsons, surround mastering engineers; Alan Parsons, surround producer (The Alan Parsons Project) - WINNER

HISTORICAL FIELD

Best Historical Album

“Voices of Mississippi: Artists and Musicians Documented by WIlliam Ferris” — William Ferris, April Ledbetter & Steven LanceLedbetter, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Various Artists) - WINNER

PRODUCTION, CLASSICAL FIELD

Best Engineered Album, Classical

“Shostakovich: Symphonies Nos. 4 & 11” — Shawn Murphy & Nick Squire, engineers; Tim Martyn, mastering engineer (Andris Nelsons & Boston Symphony Orchestra) - WINNER

Producer Of The Year, Classical

Blanton Alspaugh - WINNER


Notes Field

Best Album Notes

Voices of Mississippi: Artists and Musicians Documented by WIlliam Ferris - David Evans, album notes writer (Various Artists) - WINNER


RAP FIELD

Best Rap Performance

King’s Dead - Kendrick Lamar, Jay Rock, Future & James Blake - WINNER

Best Rap/Sung Performance

This Is America - Childish Gambino - WINNER

Best Rap Song

God’s Plan - Aubrey Graham, Daveon Jackson, Brock Korsan, RonLaTour, Matthew Samuels & Noah Shebib, songwriters (Drake) - WINNER

Best Rap Album

Invasion Of Privacy - Cardi B - WINNER

New Age Field

Best New Age Album

Opium Moon - Opium Moon - WINNER

Jazz Field

Best Improvised Jazz Solo

Don’t Fence Me In - John Daversa, soloist - WINNER

Best Jazz Vocal Album

The Window - Cécile McLorin Salvant - WINNER

Best Jazz Instrumental Album

Emanon - The Wayne Shorter Quartet - WINNER

Best Large Jazz Ensemble Album

American Dreamers: Voices Of Hope, Music Of Freedom - John Daversa Big Band Featuring DACA Artists - WINNER

Best Latin Jazz Album

Back To The Sunset - Dafnis Prieto Big Band - WINNER

Gospel/Contemporary Christian Music Field

Best Gospel Performance/Song

Never Alone - Tori Kelly Featuring Kirk Franklin; Kirk Franklin & Victoria Kelly, Songwriters - WINNER

Best Contemporary Christian Music Performance/Song

You Say - Lauren Daigle; Lauren Daigle, Jason Ingram & Paul Mabury, songwriters - WINNER

Best Gospel Album

Hiding Place - Tori Kelly - WINNER

Best Contemporary Christian Music Album

Look Up Child - Lauren Daigle - WINNER

Best Roots Gospel Album

Unexpected - Jason Crabb - WINNER



American Roots Music Field

Best American Roots Performance

The Joke - Brandi Carlile - WINNER

Best American Roots Song

The Joke - Brandi Carlile, Dave Cobb, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters (Brandi Carlile) - WINNER

Best Americana Album

By The Way, I Forgive You - Brandi Carlile - WINNER




Best Traditional Blues Album

The Blues Is Alive and Well — Buddy Guy - WINNER

Best Bluegrass Album

The Travelin’ McCourys” — The Travelin’ McCourys - WINNER

Best Contemporary Blues Album

“Please Don’t Be Dead” — Fantastic Negrito - WINNER

Best Folk Album

All Ashore — Punch Brothers - WINNER

Best Regional Roots Music Album

“No ‘Ane’i” — Kalani Pe’a - WINNER



Spoken Word Field

Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling)

Faith – A Journey For All - Jimmy Carter - WINNER



Music For Visual Media Field

Best Compilation Soundtrack For Visual Media

The Greatest Showman - (Various Artists) - WINNER

Best Score Soundtrack For Visual Media

Black Panther Ludwig Göransson, composer - WINNER

Best Song Written For Visual Media

Shallow - Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando & Andrew Wyatt, songwriters (Lady Gaga & Bradley Cooper) - WINNER



Composing/Arranging Field

Best Instrumental Composition

Blut und Boden (Blood and Soil) -Terence Blanchard, composer (Terence Blanchard) - WINNER

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella

Stars and Stripes Forever - John Daversa, arranger (John Daversa Big Band Featuring DACA Artists) - WINNER

Best Arrangement, Instruments and Vocals

Spiderman Theme - Randy Waldman, arranger (Randy Waldman Featuring Take 6 & Chris Potter) - WINNER



Package Field

Best Recording Package

Masseducation - Willo Perron, art director (St. Vincent) - WINNER

Best Boxed Or Special Limited Edition Package

Squeeze Box: The Complete Works of ‘Weird Al’ Yankovic - Meghan Foley, Annie Stoll & Al Yankovic, art directors (“Weird Al” Yankovic) - WINNER



PRODUCTION, NON-CLASSICAL FIELD

Best Engineered Album, Non-Classical:

“Colors” — Julian Burg, Serban Ghenea, David “Elevator” Greenbaum, John Hanes, Beck Hansen, Greg Kurstin, Florian Lagatta, Cole M.G.N., Alex Pasco, Jesse Shatkin, Darrell Thorp & Cassidy Turbin, engineers; Chris Bellman, Tom Coyne,Emily Lazar & Randy Merrill, mastering engineers (Beck) - WINNER

Producer Of The Year, Non-Classical:

Boi-1da

Larry Klein

Linda Perry

Kanye West

Pharrell Williams

Best Remixed Recording

“Walking Away (Mura Masa Remix)” — Alex Crossan, remixer (Haim) - WINNER



CLASSICAL FIELD

Best Orchestral Performance

“Shostakovich: Symphonies Nos. 4 & 11” — Andris Nelsons, conductor (Boston Symphony Orchestra) - WINNER

Best Opera Recording

“Bates: The (R)evolution of Steve Jobs” — Michael Christie, conductor; Sasha Cooke, Jessica E. Jones, Edwards Parks, Garrett Sorenson & Wei Wu; Elizabeth Ostrow, producer (The Santa Fe Opera Orchestra) - WINNER

Best Choral Performance

“McLoskey: Zealot Canticles” — Donald Nally, conductor (Doris Hall-Gulati, Rebecca Harris, Arlen Hlusko, Lorenzo Raval & Mandy Wolman; The Crossing) - WINNER

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

Anderson, Laurie: Landfall” — Laurie Anderson & Kronos - WINNER

Best Classical Instrumental Solo

“Kernis: Violin Concerto” — James Ehnes; Ludovic Morlot, conductor (Seattle Symphony) - WINNER

Best Classical Solo Vocal Album

“Songs of Orpheus – Monteverdi, Caccini, D’India & Landi” — Karim Sulayman; Jeannette Sorrell, conductor; Apollo’s Fire, ensembles - WINNER

Best Classical Compendium

“Fuchs: Piano Concerto ‘Spiritualist’; Poems of Life; Glacier; Rush” — JoAnn Falletta, conductor; Tim Handley, producer - WINNER

Best Contemporary Classical Composition

“Kernis: Violin Concerto” — Aaron Jay Kernis, composer (James Ehnes, Ludovic Morlot & Seattle Symphony) - WINNER

World Music Field

Best World Music Album

Freedom - Soweto Gospel Choir - WINNER



Grammy Award 2019 winners Full List Grammy Award 2019 winners Full List Reviewed by Edozie Richard on Monday, February 11, 2019 Rating: 5

No comments:

Powered by Blogger.